Wieś zdominowana jest przez rody zasiedziałe tutaj od wieków, posiadające cechy typowe dla ludzi pogranicza (4 km na zachód przebiegała przed 2. wojną światową granica polsko-niemiecka). Ostatnio obserwuje się, na szczęście niewielki, napływ nowych mieszkańców, zauroczonych okolicą.

Dociekliwym podajemy, że Lutówko usytuowane jest w miejscu określonym następującymi współrzędnymi: 17 st. 27′ długości geograficznej na wschód od Greenwich, 53 st. 28′ szerokości geograficznej północnej. Otoczone jest licznymi wzniesieniami: od strony wschodniej – górą o wysokości 149.0 m.n.p.m, od zachodu – wzniesieniem 142.5 m.n.p.m., i od południa, za jeziorem – „Kalkową Górą” o wysokości 133.1 m.n.p.m. Sama wieś (jej centrum) leży na wysokości 127.5 m.n.p.m., czyli w niecce. Jezioro Lutowskie położone jest na wysokości 115.0 m.n.p.m, a sąsiednie Jezioro Sępoleńskie – na wysokości 112.8 m.n.p.m. Jezioro Juchacz położone jest w odległości 3.25 km na południowy zachód od zachodniego krańca Jeziora Lutowskiego, na wysokości aż 125.9 m.n.p.m. Różnica poziomów między oboma jeziorami wynosi więc aż 10.9 m.

Wszystko to świadczy o wielkim urozmaiceniu okolicznych terenów. To urozmaicenie musiało przypaść do gustu naszym przodkom, skoro – jak wynika z artykułu Jolanty i Józefa Łosiów, zamieszczonego w „Krajeńskich Zeszytach Historycznych”, wydawanych pod redakcją Leszka Skazy (zapraszamy do czytania tej ciekawej serii!) – na terenie wsi Lutówko odnotowane są znaleziska archeologiczne z różnych epok. I tak:


- z okresu epoki kamiennej (1800 lat p.n.e.) znaleziono siekierki i toporki kamienne;

- z okresu epoki brązu (1200 lat p.n.e.) znaleziono bransoletkę i groby kurhanowe;

- z epoki żelaza, z okresu halsztackiego (400 lat p.n.e.) pochodzą znalezione groby skrzynkowe,naczynia gliniane i przedmioty z brązu;

- z epoki żelaza, z okresu rzymskiego (50-150 lata naszej ery) pochodzą naczynia gliniane, bransoletki brązowe i prawdopodobnie cmentarzysko;

- z okresu wczesnego średniowiecza (ok. 1300 r.n.e.) pochodzi czółno sosnowe.

Zbiory te dawniej znajdowały się w muzeum w Gdańsku i w Kwidzyniu.

 

I tu kolejna ciekawostka – Lutówko jest jedyną miejscowością w powiecie sępoleńskim, gdzie znaleziono ślady bytności ludzkiej we wszystkich okresach archeologicznych! Można zaryzykować stwierdzenie, że historia Lutówka nie zaczyna się w roku 1511 (oficjalna data założenia wsi), lecz już 3800 lat temu, kiedy to na tym terenie przebywali nasi prapraprzodkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
*

Back To Top